Всеки родител иска да разбере гениално ли е детето му. Затова се научете да го наблюдавате. Надарените деца с по-голямо желание се занимават със свои си "научни" работи. Интересът им към игрите с връстниците е на заден план. Гениалността е начин да намериш нестандартни решения и да мислиш различно от установените правила. Затова и вундеркиндите имат проблеми с общуването с другите деца. Те прекалено много говорят, постоянно поправят връстниците си и вместо хумор използват сарказъм.Гениалните деца понякога могат да бъдат невнимателни, груби или своенравни. Те често предявяват прекалено много изисквания към околните и затова в живота често са самотни. .
Според статистиката на 50 млн. души се ражда един гений. Генетиците обаче твърдят, че от 100 хил. новородени едно е надарено свише. Всъщност няма точни критерии за определяне на гениалността. Но няма родител, който поне веднъж в живота си да не си е помислял, че отглежда вундеркинд.
Повече от половината признати гении са имали среден и нисък успех в училище или са били двойкаджии. Може би защото там не им е интересно. Айнщайн например е бил смятан за посредствен ученик. За да се изяви талантът на едно дете, то не бива да скучае в училище, но и не бива да учи на предела на възможностите си. Геният може да види общото в частното и има изострено чувство за наистина важното. Признак за надареност е и необикновената способност да преодолява трудностите.
Специалистите предлагат един много лесен начин да разберете имате ли гений вкъщи. Тестът е за деца от една до четиригодишна възраст. Поставете огледало пред детето и го помолете да си покаже носа. Ако покаже носа върху себе си, значи е гений. Ако го покаже в огледалото, значи геният е скрит някъде много дълбоко
Няма коментари:
Публикуване на коментар